تبلتتکنولوژیسامسونگگوشی همراههوشمندوبگردی

نخستین حافظه ۸ گیگابایتی DRAM از نوع LPDDR5 را معرفی شد

 

سامسونگ اعلام کرده که نخستین نمونه صنعتی حافظه ۸ گیگابایتی DRAM از نوع LPDDR5 را در رده تولیدات ۱۰ نانومتری توسعه داده است. سخت‌افزار جدید به ساخت حافظه ۸ گیگابایتی LPDDR4 منتهی شد؛ سخت‌افزاری که تولید انبوه آن از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است. تراشه جدید، تراز کیفی انتقال داده را به LPDDR5 ارتقا می‌دهد و با اپلیکیشن‌های موبایلی مجهز به هوش مصنوعی سازگاری بیش‌تری خواهد داشت. طی ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ این تراشه در حافظه ۱۰ نانومتری DRAM از نوع GDDR6 با ظرفیت ۱۶ گیگابایت به‌کار گرفته شد و در فوریه ۲۰۱۸ نیز شاهد حضور آن در حافظه ممتاز ۱۶ گیگابایتی DRAM از نوع DDR5 بودیم.

به گزارش یک آی تی ؛ جینمن هان، معاون ارشد واحد برنامه‌ریزی و مهندسی اپلیکیشن محصولات حافظه در سامسونگ الکترونیکس در توضیح فرآیند توسعه می‌گوید:

“توسعه حافظه ۸ گیگابایتی LPDDR5 نمایانگر گامی بزرگ به سوی ایده حافظه‌های موبایلی با مصرف انرژی پایین است. ما به فرآیند توسعه نسل بعدی حافظه‌های DRAM رده ۱۰ نانومتری خود ادامه خواهیم داد و حرکت به سوی استفاده مناسب‌تر از حافظه‌های ممتاز در سراسر جهان را تسریع خواهیم کرد.”

سخت‌افزار جدید از نرخ تبادل داده ۶۴۰۰ مگابیت بر ثانیه برخوردار است که ۱.۵ برابر سریع‌تر از تراشه‌های DRAM موبایلی به‌کارگرفته شده در گوشی‌های پرچم‌دار امروزی است. به عنوان مثالی برای توضیح سرعت این حافظه‌ها می‌توان گفت که تراشه جدید قادر به انتقال داده‌هایی با حجم ۵۱.۲ گیگابایت یا ۱۴ ویدیو فول اچ‌دی در مدت زمان تنها ۱ ثانیه است. در کنار این ارتقا سرعت شاهد کاهش میزان مصرف انرژی توسط این تراشه خواهیم بود.

به گفته سامسونگ، سخت‌افزار جدید با توجه به سرعت عملکرد پردازنده در اپلیکیشن‌های مربوطه به هنگام فعال بودن آن‌ها و با هدف کاهش ولتاژ کاری، مهندسی شده است. بعلاوه برای کاهش میزان انرژی مصرفی به نصف میزان تراشه‌های DRAM فعلی از نوع LPDDR4X، حالت خواب عمیق نیز به سخت‌افزار جدید افزوده شده است.

به‌طور کلی دستگاه‌های مجهز به این تراشه‌ها شاهد ارتقا سرعت و کاهش میزان مصرف انرژی تا سقف ۳۰ درصد خواهند بود؛ بدین معنا که طول عمر باتری شما افزایش پیدا می‌کند. سامسونگ هنوز زمان تولید انبوه تراشه‌های حافظه جدید خود را اعلام نکرده است.

منبع: آی تی رسان

برچسب ها

علی محمدی

علاقمند به فناوری های نوین و فضای مجازی

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 3 =

بستن
بستن