آی گپابررایانه هااجتماعیایتابلهبیسفونتکنولوژیتلگرامسروششبکه های اجتماعیگپوبگردی

گزارش ویژه یک آی تی؛ از رشد پیامرسانهای داخلی و “افول شدید تلگرام” تا گاف یک “جریان سیاسی” در بد جلوه دادن پیام رسان های ایرانی!

به گزارش یک آی تی ؛ و به نقل از گروه اقتصادی وطن امروز ،  کمتر از 10 روز از محدودیت‌های اعمال شده بر تلگرام می‌گذرد و شواهد حاکی از آن است که اقبال مردمی به پیام‎رسان‌های داخلی با روند مطلوبی در حال رشد است. بنا بر اطلاعات واصله پیام‌رسان گپ‌ 2 میلیون، بله یک میلیون و نیم، بیسفون 4 میلیون، سروش 10 میلیون و آی‌گپ 4 میلیون نفر کاربر جذب کرده‌اند. به گزارش «وطن‌امروز»، در هفته جاری جلسه‌ای بین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی حول اقدامات این وزارتخانه در نزدیک به یک سالی که از عمر دولت دوم تدبیر و امید می‌گذرد، برگزار شد. مهم‌ترین موضوع مطروحه در این جلسه کوچ مردم از تلگرام و کاهش بازدیدهای کانال‌های بزرگ این پیام‌رسان بود. غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس درباره جزئیات این جلسه گفت: در حال حاضر ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار کاربر در پیام‌رسان‌های داخلی حضور دارند. به طور میانگین پیام‌رسان‌های داخلی ۴میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک دارند و تفاوت اعداد به دلیل استفاده برخی افراد از چند پیام‌رسان داخلی به صورت همزمان است. مجموعه باندی که در اختیار آنان قرار گرفته ۴۰ گیگ است. یکی از الزامات لازم در استفاده مردم از این پیام‌رسان‌ها ایجاد اعتماد و افزایش کیفیت است. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پس از فیلتر شدن تلگرام از ۴۵ میلیون کاربر یک‌میلیون نفر این نرم‌افزار را پاک کرده‌اند، تأکید کرد: در این مدت تولید محتوا در تلگرام ۴۰ درصد کاهش داشته است؛ همچنین از میزان بازدید از این پیام‌رسان ۵۰ درصد کاسته شده است. وی با اشاره به مطالب گفته شده در این جلسه بیان کرد: از نظر رئیس‌جمهور  برخورد با فضای مجازی  به این صورت مورد پذیرش نیست، دولت به انحصار فضای مجازی اعتقادی نداشته و معتقد به استفاده از روند تشویقی است؛ هیچ فردی انحصار را نمی‌پذیرد.

لزوم ارائه پهنای باند مناسب برای پیام‌رسان‌های داخلی
نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به وظایف وزارت ارتباطات در این حوزه، بیان کرد: تهیه پیش‌نویس برای اعطای مجوزهای لازم به پیام‌رسان‌های داخلی، ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای ارتقای ۷ پیام‌رسان تأیید شده داخلی، ارائه پهنای باند مناسب به این پیام‌رسان‌ها و ارائه اینترنت ارزان در صورت استفاده از پیام‌رسان داخلی از جمله وظایف این وزارتخانه است؛ این پیام‌رسان‌ها ظرفیت پشتیبانی از ۱۵ میلیون مشترک را دارند. طبق تحقیقات آزمایشگاه فناوری اطلاعات دانشگاه تهران، تحلیل روند مجموع بازدیدهای روزانه کانال‌های تلگرامی در 30 روز گذشته حاکی از 66 درصد کاهش مراجعه به تلگرام در هفته گذشته است.

سروش 10 میلیونی شد
میثم سیدصالحی، مدیر پیام‌رسان سروش درباره اقبال مردم به این پیام‌رسان گفت: میانگین اتصال و افزوده شدن به جمعیت پیام‌رسان سروش در یک هفته اخیر، بیش از 300 هزار نفر بوده است. مدیر پیام‌رسان سروش با اشاره به اینکه ظرفیت این پیام‌رسان ابتدای سال، حدود 20 میلیون کاربر تخمین‌زده ‌شده، گفت: این ظرفیت براساس محاسبات فنی و تئوریک به دست آمده بود اما در حال حاضر متناسب با رشد تعداد کاربر این ظرفیت را بهینه کرده‌ایم و سروش برای بیش از 20 میلیون کاربر آماده‌سازی شده است. سیدصالحی در ادامه به حضور 7 میلیون کاربر فعال روزانه در این پیام‌رسان بومی اشاره کرد و گفت: این نخستین بار است در پیام‌رسان‌های داخلی به این رکورد از نصب، تراکنش و ارتباطات در داخل یک پیام‌رسان می‌رسیم. مدیر این پیام‌رسان داخلی با اشاره به فعالیت بیش از یک میلیون و 400 هزار کانال تعاملی در اپلیکیشن سروش، گفت: در حال حاضر به طور میانگین روزانه بیش از 300 هزار پیام در کانال‌های سروش به نمایش گذاشته می‌شود. وی ادامه داد: تعداد گروه‌های فعال در پیام‌رسان سروش نیز در روزهای اخیر به بیش از 740 هزار گروه رسیده است. سیدصالحی در نهایت از رفع مشکلات فعلی این پیام‌رسان خبر داد و گفت: در روز بیش از 200 میلیون فایل در پیام‌رسان سروش درحال آپلود شدن است و با این حال ما سعی کرده‌ایم مشکلاتی را که در این زمینه وجود داشت با افزایش سرورها سامان دهیم. وی در آخر گفت: آمار نصب اپلیکیشن سروش از مرز 10 میلیون گذشت.

ایجاد ۲۰۰ هزار شغل در فضای مجازی
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به کسب و کارهای موجود در فضای مجازی، اظهار کرد: دولت در حال بررسی لایحه‌ای به نام «مقررات شرکت‌های نوآفرین» با حضور ۶ وزارتخانه با قید 2 فوریت است تا از این طریق بتواند از شرکت‌های نوپا حمایت کند؛ در حال حاضر ۲۰۰ هزار شغل در فضای مجازی ایجاد شده است. نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار باید دارای امکانات ارتباطی باشند، افزود: در شروع فعالیت دولت یازدهم ۱۰ درصد روستاها توانایی برقراری ارتباط را داشتند، در سال ۹۶ این توانایی در روستاها به ۵۲ درصد رسید و پیش‌بینی می‌شود تا انتهای سال ۹۷ این آمار به ۹۰ درصد برسد.

22 میلیون نصب پیام‌رسان داخلی
رسول سراییان، رئیس سازمان فناوری اطلاعات تخمین‌ زده ۲۲ میلیون نصب پیام‌رسان داخلی در کشور انجام شده که 5/8 میلیون کاربر آن فعال هستند. با فیلتر شدن تلگرام، شاهد مهاجرت معنادار به سمت سایر پیام‌رسان‌های خارجی نیز نبودیم. برآوردها نیز نشان می‌دهد یک‌میلیون نفر هم کاملا این پیام‌رسان را حذف کرده‌اند. میزان پست‌های ارسالی در کانال‌های تلگرام کاهش ۴۰ درصدی را نمایش می‌دهد. همچنین میزان بازدید از پست‌های تلگرامی در مجموع کاهشی ۷۰ درصدی از زمان آغاز مهاجرت داشته که ۵۰ درصد آن مربوط به زمان فیلتر شدن این پیام‌رسان است.

گاف جریان سیاسی اصلاح‌طلب
طی روزهای اخیر برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب در راستای منافع سیاسی خود شروع به سیاه‌نمایی درباره رسانه‌های ایرانی کردند که اغلب استدلال‌های آنها بر پایه وهم و اوهام و دروغ بوده است اما در این بین گزارش دیروز یک روزنامه اصلاح‌طلب در نوع خود بی‌‎نظیر بود؛ این جریده ادعا کرد پیام‌رسان آی‌گپ به 2 بانک و یک شرکت به اسم گسترش الکترونیک مبین ایران فروخته شده است. جالب اینجاست که ساعاتی پس از انتشار این گزارش محمدرسول کاظمی، مدیر پیام‌رسان آی‌گپ در صفحه توئیتر خود نوشت: «فروخته شدن پیام‌رسان آی‌گپ به ستاد اجرایی فرمان امام، گسترش الکترونیک مبین ایران یا بانک‌ها کذب بوده و حق پیگرد قانونی برای آی‌گپ جهت این ادعا و منتشر شدن موضوع را به همراه خواهد داشت». گاف این رسانه در حالی است که سایر رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز در حال القای این موضوع هستند که پیام‌رسان‌های داخلی حریف تلگرام نشدند و در راستای  تضعیف داخلی‌ها برآمده‌اند. در واقع آنها در تلاشند حقیقت را وارونه جلوه دهند. قطعا کاهش 50 درصدی بازدید پیام‌رسانی که بیش از 40 میلیون کاربر ایرانی داشته کار راحتی نیست و تاکنون پیام‌رسان‌های داخلی از عهده این کار برآمده‌اند.

برچسب ها

علی محمدی

علاقمند به فناوری های نوین و فضای مجازی

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 12 =

بستن
بستن