اپلالجیتکنولوژیجی ال ایکسسامسونگگوشی همراههوآویهوشمندوبگردی

دوربین های چندگانه در تلفن‌های هوشمند؛ پیشرفت یا اپیدمی ؟!

به گزارش یک آی تی ؛ با نگاهی دقیق به تلفن‌های هوشمندی که از دوربین دوگانه بهره گرفته‌اند اولین چیزی که احتمالا به چشم می‌آید ظاهر نه‌چندان مناسب و اشغال فضای بیشتر در قاب پشتی گوشی‌هاست؛ اما همین ظاهر نه‌چندان زیبا قرار است شما را در ثبت زیباتر لحظات‌تان با گوشی هوشمند یاری کند. درواقع بهره‌گیری از لنزهای دوگانه در تلفن‌های هوشمند، ابتکار عمل بیشتری را به کاربران برای عکاسی می‌دهد. اچ­‌تی­‌سی اولین کمپانی است که از این فناوری در گوشی هوشمند خود استفاده کرد، هدف اچ‌­تی­‌سی از بهره‌گیری لنز دوگانه در وان ام ۸ (One M8) تشخیص بهتر عمق تصاویر بود. پس از اچ‌تی‌­سی، شرکت‌های همچون ال‌جی و هواوی این پازل را کامل کرده و ویژگی‌های جدیدتری به این فناوری عکاسی اضافه کردند.

 

عکاسی حرفه‌ای با دوربین دوگانه

دوربین‌ دوگانه در قاب پشتی تلفن هوشمند به شما امکان می‌دهد تا از دو لنز متفاوت عکاسی کنید؛ یعنی همزمان از دو زاویه دید متفاوت به سوژه می‌پردازید. عکاسان حرفه‌ای نیز به همین دلیل از چندین لنز متفاوت در عکس‌های خود استفاده می‌کنند تا بتوانند فضاهای بهتری از سوژه مدنظرشان را پوشش بدهند؛ بنابراین دوربین دوگانه به کاربر این امکان را می‌دهد تا همانند عکاسان حرفه‌ای به ثبت لحظات و سوژه‌ها بپردازد.

دوربین دوگانه و عمق میدان بهتر

هرچند دوربین‌های بسیاری از تلفن‌های هوشمند قادر به ثبت تصاویری باکیفیت و جذاب هستند اما پاشنه آشیل همه آن‌ها عمق میدان کم است. پاشنه آشیلی که دوربین دوگانه آن را حل کرده است. بهره‌گیری از چند لنز به کاربر اجازه می‌دهد تا نزدیک‌ترین عمق میدان را به‌صورت دستی و خودکار دریافت نموده و تصاویری با عمق میدان بهتر از گذشته ثبت کند.

دوربین دوگانه، هرروز بهتر از دیروز!

هرچند دوربین دوگانه کیفیت بهتر، رزولوشن و انتخاب بهتری از عکاسی را به کاربران ارایه می‌دهد اما در کنار تمام این محاسن ظاهر پشت‌ گوشی‌ها را زشت کرده‌ است. یکی از نقدهایی که کاربران با معرفی گوشی‌هایی همچون ال‌جی G5 و اچ‌­تی­‌سی وان M8 دوربین دوگانه را به آن متهم کردند، زشت کردن پشت‌ گوشی و در مجموع از بین بردن ظاهر تلفن‌های هوشمند است؛ اما همین نقد در تلفن هوشمندی که پس‌ از این مدل‌ها معرفی شد، تا حدودی رفع شد؛ هواوی با P9 خود ورق را به نفع دوربین دوگانه برگرداند. در گوشی هواوی P9 از فناوری دوربین دوگانه استفاده‌ شده اما خبری از برجستگی در بخش دوربین‌ها نیست و بدین‌ صورت بهره‌گیری از دو لنز دوربین به‌ظاهر گوشی ضربه‌ای وارد نکرده است. هواوی با معرفی این گوشی نشان داد که بهره‌گیری از دوربین دوگانه سیر صعودی و پیشرفته‌ای را در پیش‌گرفته و گوشی‌های جدید، بهتر از تلفن‌های هوشمند گذشته بوده و هرروز این فناوری بهتر از روز قبل خود خواهد شد.

 

 

جنون استفاده از دوربین دوگانه به شرکت های ایرانی هم رسید!

مدت ها از شروع این جنون دوربین چند گانه می گذرد و این تب به اکثر شرکت های تولید موبایل در جهان رسید ، به حدی که شرکت جی ال ایکس موبایل ایران (اهواز) هم گوشی دو دوربین خود یعنی “شاهین” را معرفی کرد ، گوشی قدرتمندی که همگان را انگشت به دهان کرد!

به نظر می‌رسد آینده عکاسی با تلفن‌های هوشمند متعلق به دوربین دوگانه یا حتی چندگانه خواهد بود؛ اما برخی از منتقدان و کارشناسان معتقدند کمپانی‌های تولیدکننده تلفن‌های همراه با این فناوری جدید، کمیت را فدای کیفیت کرده و می‌توانند با تمرکز بر یک لنز باکیفیت‌تر قاب پشتی گوشی‌ها را خلوت‌تر کرده و در عوض فناوری‌های بیشتری را به لنزها اضافه کنند؛ اما کمپانی‌ها جاه‌طلب‌تر از آن هستند که در رقابت با سایر گوشی‌ها، دوربین دوگانه که این روزها به اپیدمی تبدیل‌شده را کنار بگذارند. به نظر می‌رسد در آینده از دوربین دوگانه در گوشی‌های هوشمند بیشتری استفاده‌ شده و خبرهای بیشتری از آن ‌بشنویم!

نظر شما درباره بهره‌گیری از دوربین دوگانه در گوشی‌های هوشمند پرطرفدار این روزهای بازار چیست؟ آیا شما این سبک از دوربین را در تلفن های هوشمند می‌پسندید؟!

 

منبع: آی تی رسان (با ویرایش جدید یک آی تی)

برچسب ها

علی محمدی

علاقمند به فناوری های نوین و فضای مجازی

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + نه =

بستن
بستن