خانه / اجتماعی / بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی لیکس 6 سال در زندان ملکه !!

بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی لیکس 6 سال در زندان ملکه !!

به گزارش یک آی تی ؛ بنیانگذار سایت افشاگری ویکی لیکس یعنی جولیان آسانژ 2720 روز است که محصور شده به دیوارهای سفارت اکوادور و 53 روز است که با جهان بیرون هیچ راه ارتباطی ندارد، نه اینترنت، نه تلفن و نه حتی امکان ملاقات.

این جزای کسی است که خلاف مصلحت واشنگتن قدم بردارد و اسنادی را از جنایات آمریکا در عراق و افغانستانمنتشر کند. حدود ۶ سال از پناهندگی جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکیلیکس و اقامت وی در ساختمان سفارتاکوادور در انگلیس میگذرد؛ مدتهاست اجازه ندارد پایش را از سفارت بیرون بگذارد، زیرا پلیسهای انگلیسی در کمین
هستند تا او را دستگیر کنند.

در سال 200 جولیان آسانژ، فرآیند راهاندازی وبگاه 6ویکیلیکس را آغاز کرد تا اطلاعات مهم و محرمانه بینالمللی را مستقیما در اختیارهمه قرار دهد، اما این سایت زمانی توانست در صدر خبر رسانههای بینالمللی قرارگیرد که با دریافت 750 هزار سند محرمانه از یک سرباز آمریکایی به نام «چلسیمنینگ » به افشاگری درباره جنایات ارتش آمریکا پرداخت و خشم واشنگتن آغازشد.

اسناد مذکور شامل کشتار غیرنظامیان، اطلاعات محرمانه جنگی افغانستان وعراق شامل رفتارهای غیرانسانی نظامیان آمریکایی با اسرا و درنهایت اطلاعات مربوطبه زندان گوانتانامو بود. پس از انتشار این اطلاعات، مقامات آمریکایی جولیان آسانژ راتحت تعقیب قرار دادند که در همین زمان، پلیس سوئد در حال بررسی اتهام تجاوز آسانژبود و حکم دستگیری وی در اروپا را در اختیار داشت.

وی سرانجام خود را تسلیم پلیس لندن کرد و پس از چند ماه بازداشتخانگی، به سفارت اکوادور در انگلستان گریخت و پناهنده سیاسیشد. کریستین هرافنسون، سخنگوی سابق ویکیلیکس که امروز یکی از معاونان ارشد این سازمان است، به «فرهیختگان » گفتمدتی است تمام راههای ارتباطی آسانژ قطع شده و حتی به اواجازه دسترسی به تلفن و اینترنت نیز داده نمیشود چه برسد بهامکان ملاقات حضوری!

منبع: فرهیختگان

درباره ی ali542

همچنین ببینید

تلگرام بستر بخشی از تهدیدهای امنیتی می باشد و در چند کشور فیلتر است

با وجود ارتباط دولت با مدیر تلگرام آنها با ایران همکاری نکردند. به گزارش یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی